GONIMY DOPÓKI ŻYWI oraz ARS BIBENDI, CZYLI NALEJ MI WINA!

spektakle poetycko-muzyczne i kabaretowe

O spektaklu

-

GONIMY DOPÓKI ŻYWI oraz ARS BIBENDI, CZYLI NALEJ MI WINA!
JAK TY NIC NIE ROZUMIESZ…, POETA SWEGO LOSU, SERCOWA RULETKA, GONIMY DOPÓKI ŻYWI

Kolaże spektakli poetycko-muzycznych i kabaretowych prezentowane w latach 2013-2015 podczas wyjazdów Teatru Hybrydy UW do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie Polonii amerykańskiej.

Spektakle odbyły się w kilkudziesięciu miastach sześciu stanów USA (Arizona, Kalifornia, Oregon, Waszyngton, Newada, Kolorado)

Spektakle powstały na podstawie kilku archiwalnych spektakli i koncertów z repertuaru naszego Teatru, prezentując twórczość polskich i europejskich autorów: Jeremiego Przybory, Konstantego I. Gałczyńskiego, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechuty, Zygmunta Koniecznego, Stefanii Grodzieńskiej, Juliana Tuwima, Mariana Hemara, Leszka Czajkowskiego, Henryka Warsa, Władysława Szpilmana, Ludwika Starskiego, poezji Juliusza Słowackiego, Zbigniewa Herberta, Osipa Mandelsztama, Czesława Miłosza, z repertuaru m.in. Ewy Demarczyk, Ireny Santor, Mieczysława Fogga i innych.

Spektakle stworzyły klimat z najlepszych czasów kabaretu literackiego z dużą dozą humoru, groteski, purnonsensu. W drugiej części spektaklu wybrzmiały dzieła kilku polskich poetów klasycznych i współczesnych, m.in. Jana Kochanowskiego, Juliusza Słowackiego, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Ernesta Brylla z autorską muzyką Dominiki Świątek.

Podczas tournee Teatru do USA przypadło Święto Niepodległości, które uczciliśmy w Domu Kongresu Polonii Amerykańskiej Północnej Kalifornii w San Francisco w atmosferze zadumy i refleksji, współgrającej z klimatem nadziei, optymizmu i pokrzepienia. Jak w życiu każdego z nas, coś umiera, wzbudza żal i smutek, ale potem coś innego budzi się i wzrasta, otula miłością, przepełnia uśmiechem. Niezmienne koleje życia i śmierci, nieuchronnie poprzeplatane ze sobą.

Obsada: Dominika Świątek, Maria Jankowska, Maciej Dzięciołowski, Marcin Dąbrowski, Jacek Cholewa, Marian Siwiak, Bartłomiej Ardecki. Scenariusz i reżyseria: Maciej Dzięciołowski